Vad är vikten per meter på Profile S18-skenan?

May 20, 2026 Lämna ett meddelande

Vad är vikten per meter på Profile S18-skenan?

 

Standardens nominella vikt per meter avProfil S18 skenaär exakt18.30kilogram per linjär meter. Denna enhetliga vikt-per-meter hos Light Rail S18 säkerställer att spårningsstrukturen framgångsrikt kan stödja lätt-till-medelstor industriell rullande materiel utan att drabbas av för tidig nedböjning.

 

18kg Light Steel Rail

 

Den exakta fördelningen av massa över dess93,00 mmhöjd och82,00 mmbasbredden garanterar att vertikalt tryck från industriella gruvvagnar eller lätta hissar fördelas smidigt över hela infrastrukturen. Varje linjär mätare rullas under automatiska inspektionsinställningar för att garantera att inga interna densitetsvariationer eller profilavvikelser hotar den beräknade viktkonsistensen under längre livslängder.

 

Viktfördel med DIN S18-skena

 

DIN S18-skenan är en spårvägsprofil av europeisk standard betecknad enligt DIN 5901-standarden. Dess nyckelviktsfördel härrör direkt från dess strukturella effektivitet, som optimerar förhållandet mellan egenvikt och last-bärande kapacitet för lätta-industritillämpningar.

 

1. Optimerad materialeffektivitet för lätta belastningar

 

Profile S18 rail


S18-profilen levererar en exakt nominell vikt på 18,30 kg/m, vilket gör den betydligt lättare än vanliga tunga spårprofiler eller kranskenor. För lätta volymtransporter, fältspår och gruvdrift under jord, medför användning av en tyngre profil (som S24 eller S30) onödiga materialkostnader och egenvikt utan att ge funktionella strukturella fördelar.

 

2. Minskad strukturell belastning i förhöjda system


På landningsbanor för luftkranar, materialhanteringsportaler eller automatiserade lager- och återvinningssystem (ASRS) fungerar skenans egenvikt som en kontinuerlig dödlast på de stödjande stålbalkarna eller betongpelarna. Den låga linjära massan på S18-skenan sänker beräkningen av den totala dödlasten, vilket möjliggör lättare, mer kostnadseffektiv design av stödjande infrastruktur.

 

3. Lägre logistik- och installationskostnader


Den lägre vikten per meter påverkar försörjningskedjan och-hanteringsstatistiken direkt:

Fraktvolym: Fler linjära meter järnväg kan transporteras per försändelse under standardviktgränser för lastbil eller container.

Manuell hantering: Vid 18,30 kg/m kan segment med standardlängd placeras och riktas in med lättare utrustning eller manuellt arbete i trånga utrymmen som tunnlar eller gruvor, vilket påskyndar installationens tidslinjer.

 

Dimensionell jämförelse

 

Följande tabell visar hur S18-profilen begränsar tvärsnittsmassan jämfört med något tyngre alternativ i samma standardklass, vilket minimerar stålförbrukningen samtidigt som den väsentliga geometrin bibehålls.

 

S18 light rails

 

Järnvägsprofil Vikt (kg/m) Höjd (mm) Basbredd (mm) Huvudbredd (mm) Webbtjocklek (mm)
DIN S14 14.00 80.0 70.0 38.0 9.0
DIN S18 18.30 93.0 82.0 43.0 10.0
DIN S20 19.80 100.0 82.0 44.0 10.0
DIN S24 24.43 115.0 90.0 53.0 10.0

 

Vad är den maximala tillåtna axellasten för DIN S18-skena?

 

Den maximala tillåtna axellasten förDIN S18 skena (18,30 kg/m)är vanligtvis betygsatt mellan3,5 till 5,0 ton per axelför smalspåriga-vanliga och industriella ljusspårapplikationer som körs i låga hastigheter (under 25 km/h).

 

I statiska, specialiserade lyftmiljöer som automatiserade lagersystem (ASRS) eller lätta verkstadskranar, kan den maximala strukturella hjulbelastningen beräknas baserat på den bärande spårbasen, men den säkra driftskapaciteten är beroende av flera variabler.

 

Variabla faktorer som påverkar den verkliga-världens belastningskapacitet

 

1. Sleeper/Stödavstånd

 

Den kontinuerliga belastningen-för en profil på 18,30 kg/m beror mycket på strukturell nedböjning.

 

Profile S18 rail

 

  • Smalt mellanrum:Avstånd mellan slipers eller stödkonsoler med 500 mm till 600 mm intervall maximerar stabiliteten, vilket gör att systemet säkert kan nå den övre tröskeln på5,0 ton per axel.

 

  • Stort mellanrum:Avstånd som överstiger 750 mm begränsar den tillåtna axellasten till3,5 ton eller mindreför att förhindra vertikal deformation och accelererat banslitage under belastning.

 

2. Operationell hastighet (dynamisk belastningsfaktor)


Dynamiska slagkrafter förstärker belastningen på rälshuvudet:

 

 

  • Logistik med låg-hastighet (< 10 km/h):Minimal dynamisk påverkan gör att skenan kan hantera full kapacitet.

 

  • Högre hastigheter (15–25 km/h):Kräver en sänkning- av den maximalt tillåtna axelbelastningen med 15 % till 20 % för att kompensera för lokal stötbelastning vid rälsförband.

 

3. Val av stålkvalitet


Valet av materialsammansättning förändrar sträckgränsen vid koncentrerad rullbelastning:

 

application of s18 rail

 

 

  • Standardbetyg (t.ex. R200):Lämplig för standard lätt transport och lägre lasttrösklar.

 

EN 13674-4: R200 stålkvalitetsspecifikationer
Fastighetskategori Parameter / Element Värde/krav (EN 13674-4)
Kemisk sammansättning (%) Kol (C) 0.40 – 0.60
Mangan (Mn) 0.60 – 1.20
Kisel (Si) 0.15 – 0.40
Fosfor (P) Mindre än eller lika med 0,035
Svavel (S) Mindre än eller lika med 0,035
Mekaniska egenskaper Draghållfasthet (Rm) Större än eller lika med 680 MPa
Förlängning (A) Större än eller lika med 14 %
Löpytans hårdhet Större än eller lika med 200 HBW

 

  • Höga-slitklasser (t.ex. 260 kr):Har en draghållfasthet större än eller lika med 880 MPa och högre ythårdhet (260–300 HBW). Detta ger mycket högre motstånd mot plastisk deformation vid maximal hjulbelastning.

 

EN 13674-4: R260 stålkvalitetsspecifikationer
Kemisk sammansättning (%) Kol (C) 0.62 – 0.80
Mangan (Mn) 0.70 – 1.20
Kisel (Si) 0.15 – 0.58
Fosfor (P) Mindre än eller lika med 0,025
Svavel (S) Mindre än eller lika med 0,025
Krom (Cr) Mindre än eller lika med 0,15
Mekaniska egenskaper Draghållfasthet (Rm Större än eller lika med 880 MPa
Förlängning (A) Större än eller lika med 10 %
Löpytans hårdhet 260 – 300 HBW

 

Vanliga frågor

 

  • Vad gör vikten av European S18 Light Rail idealisk för underjordiska gruvor?

 

Den nominella vikten på 18,30 kg/m erbjuder en utmärkt balans mellan strukturell styvhet och manuell hantering. Det tillåter gruvbesättningar att snabbt plocka upp och förlänga spårslingor inuti smala gruvkorridorer utan att kräva tunga mekaniserade lyftkranar.

 

  • Har DIN S18 Rail samma parametrar som tunga järnvägsspår?


Nej, den är specifikt tillverkad under spårvägsparametrarna i DIN 5901-standarden. Tunga transportbanor regleras av separata riktlinjer för europeisk standard EN 13674-1, som hanterar helt olika dimensions- och lastbärande krav.

 

  • Vilka standardlängder tillhandahålls vanligtvis för DIN 5901 spårvägar?


Dessa profiler levereras vanligtvis i lagerlängder på 6 meter, 8 meter eller 10 meter. Anpassade längder kan preciseras- direkt vid tillverkningslinjen för att passa specifika projektutskrifter, vilket minskar manuell skärning och fogförberedelser under fältinstallation.

 

  • Kan S18 Railway Steel Rail hantera termitsvetsningsmetoder på arbetsplatsen?


Ja, den specifika kol-mangansammansättningen tillåter utmärkt fältsvetsbarhet. Den kan sammanfogas framgångsrikt med standard termitsvetsning eller manuella elektriska ljusbågemetoder, förutsatt att korrekta förvärmningssteg följs för att bibehålla enhetlig materialhårdhet.

 

  • Vilka specifika mekaniska egenskaper förhindrar slitage på DIN 5901 S18 stålskenor?


De inneboende S18 rälsmaterialegenskaperna ger en draghållfasthet från 680 till 880 MPa tillsammans med optimal ythårdhet. Denna specifika metallurgiska layout motstår effektivt snabb ytgropar, rullutmattning och nötande slitage i tuffa industriella miljöer.

 

Få en offert inom 24 timmar

 

Kontakta GNEE RAILför att få en omfattande teknisk konsultation, skräddarsydda tillverkningsritningar och en detaljerad kommersiell offert skräddarsydd specifikt för dina krav på banlayout. Vårt ingenjörsteam tillhandahåller detaljerade dimensionella layouter, materialcertifieringsdatablad och optimerad logistisk planering. Du kan enkelt kontakta oss för att få en projektoffert och få komplett teknisk support för att säkerställa att dina spårvägssystem fungerar med maximal säkerhet och effektivitet.