Vad är höjden på S18 spårvägsprofil?
Enligt den europeiska tillverkningsstandarden DIN 5901, standardens nominella sektionshöjdDIN S18 spårvägär exakt 93,0 mm. Inom internationell stålanskaffning, teknisk budgivning och spåruppriktningsteknik styr denna specifika dimension på 93,0 mm tillverkningstoleranser, strukturell last-logik och matchande tillbehörsspecifikationer.
Dimensionstoleranser (tillverkningskontroller)
Under den kalla-uträtningsprocessen på moderna valsverksproduktionslinjer krymper och expanderar stål på grund av termiska variationer och valsarna slits gradvis. Följaktligen kan profilhöjden inte rullas till en absolut nollvarians.

- Standard höjdtolerans:± 0,5 mm
- Ingenjörspraktik:Leveranshöjden för ett certifierat parti S18-skenor måste strikt ligga mellan 92,5 mm och 93,5 mm. Avvikelser utanför detta intervall skapar en ojämn löpyta, vilket genererar kraftiga vertikala hjulstötar och spårande vibrationer vid höga rullhastigheter.
Strukturella fördelar med 93,0 mm höjd
Höjden på en rälsprofil bestämmer direkt dess tröghetsmoment (Ix) och sektionsmodul (Wx), som är kärnparametrarna för att beräkna ett spårs lastkapacitet.

- Vertikal styvhet:93,0 mm höjd ger utmärkt vertikalt böjmotstånd. Vid utläggning av underjordiska gruvspår eller automatiserade lagringskorridorer med en standardsliperdelning (stödavstånd) på 500 mm till 600 mm, förhindrar 93,0 mm balkprofilen permanent nedåtsänkning under lastade bilar (säkert stöd för axellaster upp till 5,0 ton).
- Stabilitet för bildförhållande:Med en höjd på 93,0 mm och en basbredd på 82,0 mm är bildförhållandet ungefär 1,13 : 1. Detta geometriska förhållande representerar en klassisk spårvägsdesign, som maximerar den vertikala strukturella kapaciteten samtidigt som den tillhandahåller ett tillräckligt fotavtryck för att motstå laterala vältningskrafter.
Höjdjämförelse: DIN S18 vs. kinesiska GB 18KG
I internationella upphandlingar förväxlar köpare oftaDIN S18med kinesisk standardGB 18KG snabbspårväg. Men deras höjder är mycket inkompatibla:
- 3,0 mm höjdfel:DIN S18 står på 93,0 mm, medan GB 18KG står på 90,0 mm. Det finns ett absolut höjdgap på 3,0 mm.
- Den gemensamma splitsningsrisken:Genom att koppla ihop dessa två skenor direkt skapas ett 3 mm steg vid fogen. När stålhjul passerar över denna ås i hastighet genererar de massiva dynamiska stötbelastningar. Detta skär snabbt av bultarna, flisar löphjulens slitbanor och kan orsaka fordons urspårning.
- Ersättningsvillkor:GB 18KG kan bara ersätta DIN S18 om hela nätverket byts ut konsekvent, eller om specialanpassade-bearbetade kompromissskivor (stegskarvar) används för att manuellt slipa ner och avsmalna 3,0 mm-variationen.

| Teknisk parameter | Kinesisk standard: GB 18KG | Europeisk standard: DIN S18 | Dimensionell variation/felmatchning |
| Styrande specifikation | GB/T 11264 | DIN 5901 | Icke-identiska tillverkningskriterier. |
| Teoretisk massa (vikt) | 18,06 kg/m | 18,30 kg/m | +0.24 kg/m massökning i DIN-profilen. |
| Total järnvägshöjd | 90,0 mm | 93,0 mm | +3.0 mm höjdgap.Kan inte skarvas direkt utan steg-skarvstänger. |
| Basflänsbredd | 80,0 mm | 82,0 mm | +2.0 mm varians. Påverkar fasta-fästsulor. |
| Huvudbredd | 40,0 mm | 43,0 mm | +3.0 mm varians. Påverkar hjulflänsens speltoleranser. |
| Webbens tjocklek | 10,0 mm | 10,0 mm | 0,0 mm (identiskt).Båda delar samma centrala webbmassa. |
| Huvuddjup | 22,0 mm | 20,0 mm | -2,0 mm varians i huvudets vertikala block. |
| Basflänstjocklek | 7,0 mm | 7,5 mm | +0.5 mm varians i ytterkanten av rälsfoten. |
4. Tillbehörsmatchningsbegränsningar kontrollerade av höjd
Eftersom den totala höjden är fixerad till 93,0 mmfiskehöjd(det lutande banområdet under rälshuvudet och ovanför rälsfoten) är också låst i en exakt geometrisk kurva.

- Fisktallrik(Joint Bar) Montering:Standard 4-håls DIN S18 fiskplattor är profilerade för att passa perfekt inom de sluttande kontaktzonerna som dikteras av ramverket på 93,0 mm höjd.
- Bolt-Hålcentrumlinjejustering:Den horisontella mittlinjen för de förborrade hålen vid skenändarna beräknas i förhållande till den 93,0 mm vertikala axeln. Icke-standard eller tvär-standard skarvplåtar kommer att ha felaktiga hålcentrumlinjer, vilket gör fältmontering omöjlig.
FAQ
- Vilka exakta dimensionstoleranser garanterar din kvarn för 43,00 mm huvudbredd och 93,00 mm höjd på S18-skenor?
Våra automatiserade rullbanor bibehåller strukturella dimensionsvariationer väl inom de strikta gränserna som tillåts av DIN 5901-standarden. För kritiska spårningsmått som 43,00 mm huvudbredd och 93,00 mm vertikal höjd kontrollerar vår bearbetning variationer till en bråkdel av en millimeter, vilket säkerställer att dina automatiska industriella styrhjul upplever noll spårfriktion eller plötslig spårvidgning.
- Kan din fabrik tillhandahålla certifierade testrapporter för kvarnmaterial (MTR) som visar överensstämmelse med dragkravet på 680–880 MPa?
Ja, varje sats av S18-skenor som skickas från vår anläggning åtföljs av officiella testrapporter för kvarnmaterial som beskriver värmenummer, exakt kemisk sammansättning (inklusive kol-, mangan- och kiselnivåer) och destruktiva mekaniska testresultat. Denna transparenta dokumentation bekräftar att dragkapaciteten säkert når den obligatoriska gränsen på 680 till 880 MPa som krävs för tung materialhantering.
- Vi behöver anpassade längdprofiler som 5,8 meter för att passa våra befintliga gruvor. kan du utföra precisionsanpassade skärningar?
Vår efterbehandlingsanläggning är utrustad med höghastighets-kallsågar som kan kapa standardskenor till alla skräddarsydda linjära dimensioner som krävs av dina underjordiska schakt eller fabriksgolv. Vi hanterar dessa önskemål om anpassad längd med ett styvt toleransintervall på ±1 mm till ±2 mm, vilket helt eliminerar behovet av dyra-tidskrävande manuell skärbrännare på-platsen.
- Hur behandlar din produktionsprocess de förborrade hålen i fiskplattan för att förhindra strukturella sprickor runt skarvuppsättningarna?
För att skydda 10,00 mm mittbanan från brott under cyklisk belastning, borras alla skruvhål för skarvar med hjälp av specialiserade flerspindliga maskiner och avgradas sedan försiktigt för att ta bort vassa inre läppar. Denna precisionsbearbetning eliminerar mikroskopiska ytdefekter runt hålkanterna, vilket förhindrar att mikro-sprickor utvecklas när lederna utsätts för expansionstryck under säsongsbetonade temperaturskiftningar.
- Vilken är den minsta beställningskvantiteten (MOQ) för S18-skenor rullade från premium 55Q kolstål?
För standardlagerlängder (som sektioner på 6 meter, 8 meter eller 10 meter) har vi ett färdigt lager för att stödja snabb containerlastning med flexibla beställningsvolymer.
- Hur paketeras S18-rälspaketen för att säkerställa att de upprätthåller strikta rakhetsmått under långa internationella sjötransporter?
Varje sats av S18-spår genomgår automatisk rätning med flera-axlar innan de spänns fast i enhetliga strukturella buntar med hjälp av kraftiga-stålband. Buntena är försedda med specialiserade lyftöglor för att förhindra böjning under kranhantering i hamnen, och vi placerar skyddande timmerstötning mellan lagren inuti containern för att eliminera metall-på-metallglidning och bevara spårets rakhet hela vägen till din arbetsplats.
Få en offert inom 24 timmar
GNEE RAILbalanserar förstklassig stålförfining med automatiserade rullningslinjer för att leverera certifierade S18 lätta räls, hela serier av europeiska standarder och all matchande anslutningshårdvara. Våra fräsanläggningar är specialiserade på anpassad linjär skärning och exakta förborrade fogkonfigurationer utförda för att passa dina exakta tekniska ritningar. Kontakta vårt tekniska försäljningskontor idag för att granska officiella materialtestrapporter, bekräfta längdtoleranser och få en transparent, direkt-fabriksprojektoffert byggd för att skydda din infrastrukturinvestering.






